Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Aspekty regulacji prawnych stable-coinów

Od teraz wydawcy stablecoinów w Teksasie, w przeciwieństwie do innych startupów o działalności z zakresu kryptografii, mogą być zmuszeni do posiadania licencji na wymianę walut. Dlaczego?

Zgodnie z najnowszą analizą, stablecoiny mogą wpisywać się w definicję pieniądza w świetle prawa stanu Teksas. Tak przynajmniej twierdzi Departament Bankowości w Teksasie, który właśnie wydał oświadczenie na ten temat. Komisarz Charles Cooper podał do wiadomości publicznej wytyczne na temat tego, jak kryptowaluty powinny być traktowane zgodnie z prawem lokalnym i regulacjami federalnymi.

Nowe wytyczne zostały stworzone na podstawie wcześniejszego oświadczenia, które stan wydał już w 2014 roku. Dotyczyło ono regulacji prawnych na temat szeroko rozumianych transakcji kryptowalutami, które były wówczas zupełnie nowym rodzajem aktywów. Tak samo, jak poprzednio, Cooper podkreśla, że kryptowaluty w ogólnym rozumieniu prawa nie są pieniędzmi. Dlatego co do zasady firmy nie potrzebują licencji na wymianę walut, kiedy operują kryptowalutami. Niemniej nie dotyczy to stablecoinów. Jak tłumaczy to Cooper?

Każdy, kto kupuje stablecoin nabywa roszczenia co do aktywów w postaci długu państwowego, na podstawie posiadanych żetonów. Dzieje się tak, ponieważ emitent zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy w walucie krajowej w zamiast za wymianę na stablecoin w późniejszym czasie. Mamy więc do czynienia z typowym kontraktem terminowym.

Nowo wydany dokument wyraźnie nakreśla politykę bankowości w Teksasie dotyczącą różnych form transakcji kryptograficznych oraz kiedy i dlaczego bezpośrednie przenoszenie kryptowalut z jednej strony na drugą, nie kwalifikuje się jako przekaz pieniężny. Cooper zaznacza jednak, że mimo iż stablecoin w pewnych sytuacjach może być uznany za pieniądz, to jednak w wielu przypadkach ostateczny werdykt w tej sprawie może zależeć od indywidualnej analizy. 

Podsumowując – nowe oświadczenie powinno być traktowane jako ostrzeżenie dla giełd i startupów kryptograficznych, żeby pamiętały, że transakcje kryptograficzne nie są wyjęte spod prawa i operując nimi muszą przestrzegań stosownych przepisów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *