Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Bitcoin a podatki

W ielkimi krokami zbliża się Sylwester, a tym samym zakończenie roku podatkowego. O rynku kryptowalut można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że nie dało się na nim w 2019 roku zarobić. Zarówno hodlerzy, jak i traderzy nie mogli narzekać. Było kilka momentów, w których myśleliśmy, że nastąpi kolejny bull-run, były też takie, w których niektórzy mówili, że to koniec. Tak czy inaczej, do rozliczenia kryptowalut i zysków z nich warto się przygotować.

Podatek od kryptowaluty – jaki PIT?

Formularzem właściwym do rozliczenia zysków z inwestycji w bitcoin oraz pozostałe kryptowaluty jest PIT-38. W formularzu tym interesuje nas sekcja pt. “kapitały pieniężne”.

Podatek od Bitcoin – czy zakup bitcoin można traktować jako koszt w firmie?

Przedsiębiorca, który już zdecyduje się na zakup kryptowaluty, może rozliczać obrót nią w ramach prowadzonej działalności, jeśli obrót taki ma charakter ciągły. Gdy obrót występuje incydentalnie, wówczas dochody ze sprzedaży kryptowalut można rozliczyć poza działalnością jako dochody z praw majątkowych.

Jak rozliczyć zyski z kryptowalut?

Inwestycję w kryptowaluty należy rozliczyć samodzielnie. Ani giełda kryptowalut, ani żadna instytucja nie będzie zobowiązana przygotować informacji PIT-8C lub PIT-11, na podstawie której przygotowujemy swoje roczne zeznanie. Podatku od kryptowalut nie płacimy zaliczkowo w trakcie roku, tylko w terminie, w jakim należy złożyć roczne rozliczenie PIT, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczanym. Począwszy od roku 2019, dochód z obrotu kryptowalutami opodatkowany jest stawką 19%, tytułem dochodów kapitałowych, podobnie jak ma to miejsce np. w przypadku lokat bankowych.

Czy można rozliczyć stratę na kryptowalutach?

Tak, można rozliczyć stratę na kryptowalutach.

Jak rozliczyć stratę na kryptowalutach?

Stratę na kryptowalutach można rozliczyć w kolejnym roku podatkowym, w którym wykazujemy transakcje na kryptowalutach. W przeciwieństwie do zwykłej straty podatkowej, którą rozliczać możemy przez 5 lat.

Czy wypłacając środki w bitomacie powinienem je otrzymane kryptowaluty rozliczyć?

Polski ustawodawca określił, że każda wymiana kryptowalut do złotówki lub innej waluty narodowej wiąże się z obowiązkiem podatku od kryptowalut. Biorąc to pod uwagę, wymiana w bitomacie lub wypłata w bankomacie również podlega pod ten przepis. Istnienie obowiązku podatkowego nie jest jednak jednoznaczne z jego pełną ściągalnością z obywateli podatku od Bitcoin’a

Czy konieczne jest płacenie podatków od kryptowalut?

Tak. Przychody z obrotu kryptowalutami są w Polsce opodatkowane. Ściągalność z obywateli podatku od kryptowalut jest nadal bardzo mała, jednak rok do roku wzrasta. Można to porównać do przechodzenia na czerwonym świetle kiedy nic nie jedzie. Oczywiście uda nam się to zrobić, co nie zmienia faktu, że nadal jest to wykroczeniem. Należy tutaj też pamiętać, że wypłata dużych ilości gotówki oraz późniejsze z nich korzystanie jest trudne. Co więcej, nawet jeśli uda poradzić ze sporą ilością gotówki, organy skarbowe z pewnością zauważą podniesienie naszego statusu majątkowego, co z założenia powoduje kontrolę podatkową, a wszystko będzie sposowadne barkiem rozliczenia za kryptowalutę. Tym samym polecamy Taxit jeżeli potrzebujecie pomocy w rozliczeniach.

W działalności gospodarczej, zakup bitcoina traktowany jest jako inwestycja. Dopiero po sprzedaży kryptowaluty razem z osiągniętymi przychodami rozliczane są koszty kryptowaluty.

W działalności gospodarczej, zakup bitcoina traktowany jest jako inwestycja. Dopiero po sprzedaży kryptowaluty razem z osiągniętymi przychodami rozliczane są koszty.

Czy trzeba płacić podatek od transakcji krypto krypto?

Na ten moment nie. Obowiązek podatkowy kryptowalut pojawia się tylko i wyłącznie w momencie wymiany kryptowalut do walut fiducjarnych tj. walut narodowych.

CCzy jeśli kupię bitcoin za euro, to polski fiskus o tym będzie wiedział i zażąda zapłaty podatku od kryptowaluty?

Tak, jeśli transakcja będzie miała miejsce z rachunku walutowego w polskim banku. W Polsce niedawno nastąpiło połączenie systemu fiskalnego z systemem bankowym. Oznacza to, że polskie organy podatkowe mają wgląd we wszystkie operacje na naszych rachunkach bankowych. W przypadku, jeśli jakieś transakcje wzbudzą ich podejrzenia, mogą wszcząć kontrolę. Nie jest zalecane uchylanie się od płacenia podatków dot. kryptowalut.

Czy jeśli mieszkam na stałe poza granicami polski, to czy muszę rozliczać się z polską skarbówką?

W przypadku obywateli Rzeczpospolitej Polski mieszkających na stałe poza granicami naszego kraju (spędzającymi za granicą powyżej 180 dni rocznie) zastosowanie mają przepisy podatkowe kryptowalut kraju, w którym dany obywatel jest rezydentem tj. kraju, w którym spędza większość czasu. Zależnie od państwa w którym przebywa, zastosowanie mają bądź też nie przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Listę państw, które mają podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania możesz znaleźć tutaj: https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/

Czy jeśli kopie kryptowaluty mogę zaliczyć prąd i koparki w koszty?

W działalności gospodarczej, zakup bitcoina traktowany jest jako inwestycja. Dopiero po sprzedaży kryptowaluty razem z osiągniętymi przychodami rozliczane są koszty.

Podsumowanie – podatki od Bitcoin i innych kryptowalut

Dla początkującego inwestora niezależnie od dziedziny prawo podatkowe potrafi być zawiłe. Powyżej przedstawiliśmy podstawowe informacje jak rozliczyć kryptowaluty by płacenie podatków od Bitcoina nie przysporzyło dodatkowych problemów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *