Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Chiny będą miały bankową platformę blockchain


W oświadczeniu z 29 grudnia 2018 roku organizacja zrzeszająca największe chińskie banki China Banking Association (CBA) potwierdziła zamiar rozwoju platformy typu blockchain dla zwiększenia efektywności obrotu finansowego w całym sektorze. Projekt, oficjalnie nazwany „międzybankową platformą handlową China Trade Finance”, ma na celu optymalizację transakcji handlowych i innych usług finansowych. Pod porozumieniem podpisały się najbardziej znane chińskie instytucje bankowe, takie jak HSBC , Bank of China i Ping An Bank.

Wiceprezes HSBC China i jednocześnie szef działu finansowania przemysłu i handlu tego banku, Fang Xiao, powiedział  w programie informacyjnym China News, że utworzenie tej interbankowej platformy jest przełomowe i znosi bariery między bankami, usprawniając obrót finansowy. Dodał też: „Wykorzystanie technologii blockchain do wdrażania nowych rozwiązań finansowania handlu jest już globalnym trendem. Nasi eksperci wykazali, że blockchain służy do poprawy wydajności i bezpieczeństwa handlu na niespotykaną dotąd skalę. „

Chiny obecnie są liderem w wykorzystywaniu technologii blockchain dla potrzeb państwa, co jest jej najlepszą promocją i buduje renomę tego rozwiązania mimo jego krótkiej historii. Wsparcie techniczne dla projektu międzybankowego zrealizują firmy chińskie. Wśród nich znajdzie się aplikacja PeerSafe, która należy do konsorcjum Hyperledger. Wśród uczestników budowy platformy China Trade Finance znalazł się także Bank Rozwoju ONZ, a także kilka banków spoza Chin, które będą testować system.

Wersja robocza CTF powinna być gotowa jeszcze w tym roku. W oświadczeniu znalazło się stwierdzenie, że w przypadku pozytywnych wyników wersji testowej platforma będzie systematycznie rozbudowywana. Jej skuteczność ma spowodować stopniowy wzrost zainteresowania mniejszych banków i ich przystępowanie do projektu. Poza tym inicjatorzy planują w dalszej fazie zwiększenie funkcji aplikacji i dokoptowanie instytucji podatkowych i celnych. Poza Chinami możliwości budowy podobnego systemu w obszarze bankowości i polityki celnej rozważają Arabia Saudyjska i Kanada.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *