Jak inwestować w kryptowaluty?

Od momentu, w którym do dziś anonimowy, Satoshi Nakamoto ogłosił swój manifest minęło już ponad 15 lat. Deklaracja ta była sprzeciwem przeciwko zepsutemu systemowi bankowemu, a jej efektem było powstanie pierwszego zastosowania technologii blockchain, które uzyskało tak duże poparcie. Mowa oczywiście o bitcoin, który od lat nie schodzi z ust analityków rynku finansowego i nadal, mimo upływu czasu, stanowi kryptowalutę o największej kapitalizacji rynkowej.

Czym jest bitcoin?

Aby inwestować mądrze w kryptowaluty, należy najpierw dowiedzieć się czym one są. Na przestrzeni lat powstały setki walut cyfrowych. Nadal najpopularniejszą, najprostszą w swojej budowie jest bitcoin. Czym on jednak jest? Rozszyfrujmy najpierw nazwę technologii, która stoi u jego podstaw. Technologia blockchain to z języka angielskiego technologia łańcucha bloków. Podobnie jak w standardowym łańcuchu, również w przypadku bitcoina składa się on z tysięcy nierozerwalnie ze sobą powiazanych ogniw, a ogniwami tymi są bloki stanowiące zestawy danych rozrachunkowych. Ujmując to prościej, blockchain to baza danych, której każda aktualizacja wynika bezpośrednio z poprzedniej wersji. Na łańcuchu bloków bitcoin przyjęło się zapisywać wyłącznie transakcje - stanowiace dowód przesłania środków pomiędzy adresami użytkowników sieci.

załóż darmowe konto

Załóż konto na giełdzie kryptowalut Egera i kup swoje pierwsze kryptowaluty w 5 minut !

Komputer z uruchomioną giełdą kryptowalut

Czym jest decentralizacja?

Decentralizacja stoi u podstaw większości zastosowań technologii blockchain. W odróżnieniu od standardowego systemu finansowego, kryptowaluty są oparte o sieć nie posiadającą centralnie sterowanej jednostki. Daje to ogromną przewagę względem standardowego systemu i stoi u podstaw bezpieczeństwa sieci blockchain. Dzięki decentralizacji, praktycznie niemożliwe jest ingerowanie w historyczne zapisy na blockchain jak również wyłączenie sieci. Dopóki działa chociaż jeden węzeł sieci, funkcjonować będzie ona w sposób nieprzerwany.

Czym są kryptowaluty?

Wiemy już czym jest bitcoin. Możesz zadać sobie teraz pytanie, dlaczego istnieje aż tak wiele kryptowalut? Odpowiedź na nie jest dość skomplikowana. U podstaw pierwszych kryptowalut, które pojawiły się na rynku po bitcoinie stała chęć udoskonalenia technologii przedstawionej przez Satoshi Nakamoto. Tak powstał m.in. Litecoin. Jego twórca, zauważył, że bitcoin ze względu na ograniczenia technologiczne nie będzie w stanie księgować w sposób efektywny rosnącego zainteresowania swoich użytkowników. Litecoin stał się forkiem bitcoina - oferując większą wydajnośc i niższe koszty transakcyjne. Po Litecoinie przyszedł czas na erę Ethereum. Kryptowaluta ta stworzona przes Vitalika Buterina stała się prawdziwym hitem. To wszystko za sprawą faktu, że nie skupiała się ona tylko i wyłącznie na rozliczaniu transakcji, ale umożliwiła również tworzenie smartkontraktów. Idea wprowadzona przez Ethereum była niejednokrotnie udoskonalana przez kolejne projekty. Obecnie istnieją dziesiątki kryptowalut mające różne podejście do funkcjonalności. Na rynku jest wiele projektów unikalnych, jednak wprawne oko dostrzeże również te, które są tworzone jedynie po to, by zebrać pieniądze z rynku.

Czym są smartkontrakty?

Smartkontrakt jest formą umowy, zapisaną na danej sieci. Jest on zawierany między uczestnikami, a do jego wykonania konieczne jest zaistnienie z góry sprecyzowanych i określonych warunków. Co istotne, dzięki specyfice sieci blockchain, do zawarcia smartkontraktu nie jest potrzebna żadna strona trzecia, a wszystkie reguły określa kod źródłowy stojący u podstaw danego kontraktu.

Czym są tokeny?

Pierwsze tokeny, które odniosły szeroki rozgłos powstały na łańcuchu bloków Ethereum. Dzięki swojej budowie, kryptowaluta ta umożliwia tworzenie kontraktów. Najprościej ujmując, tokeny są jednostką aktywa opartego o smartkontrakt. Innymi mówiąc, token jest “kryptowalutą” opartą o zewnętrzną sieć blockchain. Od dłuższego czasu, tokeny są wyłącznie etapem przejściowym do momentu, w którym dany projekt uruchomi własną sieć opartą o blockchain lub inną technologię.

Czym są NFT?

Ostatnim zagadnienie, które zapewne przykuło Twoją uwagę są tzw. tokeny NFT. NFT jest skrótem od angielskiego non-fungible tokens. Mówiąc prościej, w odróżnieniu od tokenów takich jak chociażby stable-coiny, każdy NFT jest unikalny. Doskonale wykorzystali to artyści,oraz światowe brandy. Za pomocą sieci blockchain opublikowali oni swoje unikalne dzieła w świecie internetowym, a dotychczasowe posiadanie dzieł sstuki w świecie rzeczywistym przeszło do świata wirtualnego, w którym możesz np jako jedyny posiadać obraz zapisany na swoim portfelu.

Jak stworzyć portfel kryptowalutowy?

W odróżnieniu od tradycyjnego rynku finansowego, w świecie kryptowalut przyjęło się mówić, że jako uczestnik rynku sam jesteś swoim bankiem. Być może brzmi to nie do końca zrozumiale, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. W świecie kryptowalut posiadasz pełną wolność do dysponowania swoimi środkami, jednocześnie całe ryzyko oraz odpowiedzialność leży wyłącznie na twoich barkach.

Aby zarządzać swoimi kryptowalutami, musisz posiadać portfel, który umożliwi ci stworzenie twojego własnego miejsca w sieci tzw. adresu kryptowalutowego. Portfeli jest mnóstwo. Każdy z nich ma swoje wady jak i zalety. Wybór jak się domyślasz - należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, skieruj swoją uwagę w stronę portfeli fizycznych lub paperwalletów. Jeśli używasz kryptowalut na codzień jako programista, z pewnością zainteresują Cię wtyczki do przeglądarek takie jak MetaMask. Jeśli często używasz kryptowalut, sprawdź portfele mobilne, które możesz zainstalować na swoim telefonie. Jeśli jednak twoje życie to aktywne inwestowanie - zdecyduj się na portfel w obrębie giełdy kryptowalutowej, co pozwoli ci uniknąć kosztów ciagłego przenoszenia środków pomiędzy portfelem zewnętrznym a giełdą.

Zasady inwestowania w kryptowaluty

Inwestycja w kryptowaluty jest w gruncie rzeczy identyczna, jak inwestycja w każde inne aktywo. Poniżej, poznasz sugerowane zasady, które pozwolą Ci w sposób zaplanowany kształtować swój portfel:

  • Dowiedz się w co inwestujesz - od ponad 15 lat rynek kryptowalut niesamowicie się rozwinął. Obecnie na rynku są tysiące projektów a tym samym miejsc, w których możesz pomnożyć - lub stracić - swoje pieniądze. Przed podjęciem inwestycji zapoznaj się z rynkiem i jego możliwościami,
  • Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić - na powążnie, to chyba najważniejsza porada. Niezależnie czy jesteś rynkowym hazardzistą czy inwestujesz długoterminowo - inwestuj tylko te środki, których nie będzie żal Ci stracić. Cena każdego aktywa fluktuuje, a w przypadku kryptowalut różnice kursu bywają niesamowicie duże.
  • Jeśli nie trade’ujesz na giełdzie, to trzymaj środki wyłącznie na portfelu do którego ty i tylko ty masz dostęp. Tak jak to opisaliśmy wyżej, w świecie kryptowalut ty i tylko ty jesteś odpowiedzialny za swoje środki.
  • Nie ulegaj nadmiernemu entuzjazmowi - rynek kryptowalut jak każdy inny to gra o sumie zerowej. Pamiętaj, ze pieniądze, które budują kapitalizację rynku należą do osób takich jak ty. Ktoś w tej grze musi zarobić, a ktoś stracić jeśli dojdzie do realizacji zysków. Nie ulegaj FOMO - strach przed stratą kolejnych kilku procentów zysku często kończy się tzw. nożem, po którym dane aktywo może już nigdy nie wrócić do kursu, po jakim mogłeś je sprzedać.
Najprostsza platforma wymiany

EGERA to nie tylko giełda kryptowalut, to także pierwsza nakładka QuickSwap, umożliwiająca szybki i wygodny zakup kryptowaluty w tym bitcoin, ethereum, litecoin, XRP i innych za pomocą kilku kliknięć.

Świetny support

To co nas wyróżnia to profesjonalny i pomocny dział wsparcia Klienta pracujący w języku polskim. Dzięki temu żadne pytanie techniczne nie pozostanie bez odpowiedzi, a ty będziesz mógł czuć się bezpiecznie.

Skorzystaj z Platformy polecanej na start! Kup pierwsze bitcoiny! bg cta

Jak kupić kryptowaluty?

Najlepszą metodą na zakup kryptowalut jest egera.com. Na naszej platformie kupisz nie tylko tylko bitcoin, ale także inne kryptowaluty takie jak Litecoin, Ethereum czy Dogecoin. Co istotne, wspieramy wpłaty BLIK oraz depozyty na rachunek bankowy 24/7.

Kiedy posiadasz już konto w naszej platformie i je zweryfikowałeś, wystarczy że wybierzesz dogodną dla Ciebie formę wymiany. Do Twojej dyspozycji oddajemy moduł szybkiej wymiany oraz giełdę w języku polskim.

Jak szybko kupić kryptowalutę?

Moduł szybkiej wymiany pozwala na zakup lub sprzedaż kryptowaluty za pomocą kilku kliknięć. To dzięki niemu wystarczy, że wybierzesz walutę źródłową, docelową oraz podasz kwotę wymiany, a reszta wydarzy się sama. Nasz silnik giełdowy samodzielnie dopasuje najbardziej korzystne oferty i zrealizuje twoje żądanie. Co interesujące, szybka wymiana działa również poprzez kilka rynków - dlatego możesz wymienić np bitcoin na ethereum.

Jak kupić kryptowalutę na giełdzie?

Dla zaawansowanych traderów lub osób, które lubią mieć pełną kontrolę nad realizowanymi transakcjami przygotowaliśmy moduł giełdowy w języku polskim. Dzieki niemu, możesz samodzielnie ustalać kurs wymiany na wskazanym rynku. Do wyboru masz szereg rynków w oparciu o PLNe w tym m.in. rynek bitcoina, ethereum, litecoin, XRP, dogecoin, ale i rynki ekskluzywne takie jak BigShortBet$ oraz AdShares.

Jakie kryptowaluty warto mieć w portfelu?

Strategii budowy portfela jest wiele. Przede wszystkim powinieneś określić swój horyzont inwestycyjny. Zupełnie inaczej kształtuje się portfel nastawiony na lata, a czym innym jest portfel na czas hossy. Z doświadczenia wielu posiadaczy kryptowalut wynika, że na czas hossy najlepsze są altcoiny, z kolei bessę warto przeczekać w oparciu o waluty o największej kapitalizacji takie jak bitcoin czy ethereum. Chociaż tracą one dużo na spadkach, to rzadko kiedy strata przekracza 80%. W przypadku niszowych altcoinów, na których zbudowane były poprzednie hossy, strata sięgnęła niejednokrotnie 99 i więcej procent, a wiele z nich takich jak chociażby Luna, nie ma już w zbiorowej świadomości.

Jeśli cenisz sobie stabilny, długoterminowe inwestycje warto pomyśleć o Grahamowskim portfelu 80:20. W odróżnieniu do rynku tradycyjnego, 80% powinien stanowić w nim zamiast akcji bitcoin, pozostałe 20% niszowe altcoiny i wytwory wyobraźni twórców takie jak NFT. Chociaż taki portfel nie da Ci ekspozycji na największe wzrosty, powinien zabezpieczyć cię przed utatą większości wartości portfela. Co istotne, waluty o największej kapitalizacji takie jak bitcoin czy ethereum przetrwały już nie jedną bessę i nadal trzymają się na szczycie rankingu popularności. Sytuacja do tej pory wyglądała zupełnie inaczej w przypadku altcoinów - które znikały z top 100 najistotniejszych kryptowalut tak szybko, jak pojawiały się na tej liście.

Jak zarobić na kryptowalutach?

W dzisiejszych czasach na kryptowalutach możesz zarobić nie tylko na wzroście ich popularności. Jest wiele możliwości zarobkowania na krypto, przy czym zdecydowanie najpopularniesze z nich to staking oraz gra na spadki.

Czym jest staking?

Staking to bardzo ogólne pojęcie dotyczące powierzania swoich kryptowalut stronie trzeciej na określony czas w zamian za określoną korzyść. Chociaż niektóre platformy wyróżniają nazwy takie jak liquidity pool czy farming, dla ciebie mechanizm jest ten sam - przekazujesz swoje kryptowaluty osobie lub instytucji trzeciej. Staking umożliwia zarobek nawet powyżej 20% w skali roku. Jednak podobnie jak każda inna inwestycja wiąże się z ryzykiem. Wkładając środki w staking zwróć uwagę na regulamin danej usługi. Zupełnie czym innym jest staking w łańcuchu bloków jak np na ethereum, w którym to stake’owane kryptowaluty stabilizują kurs, a zupełnie czym innym jest liquidity pool służący do napędzania ruchu na rynku danej kryptowaluty.

Czym jest rynkowa gra na krótko?

Mówi się że gdy taksówkarz pyta cię czy to dobry moment na wejście w bitcoina, to idealny moment by opuścić rynek z zyskiem. W tym momencie na rynku roi się rrównież od spekulantów grających na krótko. Co to oznacza? Czym jest pozycja short? Wyobraź sobie, że masz przeczucie, że rynek zaraz runie w odchłań bessy. Gra na krótko polega na zakupie od innego uczestnika rynku danego aktywa i natychmiastowego jego odsprzedania stronie trzeciej. Po co to robić? W momencie kiedy na rynku panuje czerwień, a ty masz pozycję gotówkową jedynie pozostaje ci czekać na dogodny moment, by odkupić aktywo taniej. Wówczas pozostaje zwrócić to przecenione aktywo stronie od której je pożyczałeś z należnym jej oprocentowaniem. Różnica w kursie, którą nadal posiadasz w gotówce to twój czysty zysk.

Zacznij tutaj swoją tradingową przygodę!

...albo dalej przeliczaj ceny...

Handluj

Spis treści