Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Koparki Bitcoinów – co to jest?

Jednym spośród najbardziej tajemniczych elementów na rynku kryptowalut, są koparki Bitcoin, których zadaniem jest wydobywanie aktywów cyfrowych. Maszyny te pełnią ważne zadanie w sieci blockchain, nie tylko Bitcoina, ale także innych kryptowalut. 

Czym jest koparka Bitcoinów i jak ona działa?

Koparka kryptowalut jest rodzajem maszyny, która posiada określoną móc obliczeniową – można ją porównać w tymże aspekcie do domowych komputerów (na których kopanie kryptowalut jest również możliwe). Niemniej jednak w opisywanym kontekście, zamiast wykorzystać tę moc obliczeniową celem wygenerowania świata w grze komputerowej, koparka kryptowalut służy do rozwiązania zagadek matematycznych, które są konieczne do potwierdzania zaistnienia transakcji w internecie. Warto wspomnieć, iż właśnie dzięki owej mocy obliczeniowej, górnicy cyfrowi mają możliwość emitowania nowych walut cyfrowych.

Na czym polega kopanie Bitcoinów?

Za cały proces odpowiadają tak zwane obliczenia rozproszone, które mogą jednocześnie wykorzystywać moc wielu urządzeń (rozproszonych geograficznie). Wydajność koparek kryptowalut mierzona jest w haszach na sekundę (H/s). Zbudowano je zaś w oparciu o kilka kart graficznych, albo są też dedykowanymi urządzeniami mającymi wyspecjalizowane chipy, służące celem wykonywania obliczeń na wybranym algorytmie. Te drugie nazywane są układami ASIC.

Rodzaje koparek Bitcoinów

Na rynku znaleźć można przede wszystkim trzy najważniejsze rodzaje koparek do kryptowalut : ASIC, GPU, jak i FPGA. 

Jak działają koparki kryptowalut ASIC

Koparki do Bitcoin tego typu posiadają sporo zalet. Przede wszystkim zużywają mniej energii i są ekonomiczne. Z kolei zaś wydajność H/s jest wyższa, aniżeli w wypadku koparek kryptowalut GPU. Urządzenia te odznaczają się wysokimi Hashrate’ami. Wymiary urządzeń to kolejna zaleta. Tego typu koparki do Bitcoin są fizycznie lżejsze i mniejsze. To duży plus, szczególnie dla tychże osób, które pragną budować duże kopalnie, składające się z wielu takich właśnie urządzeń.

Koparki kryptowalut ASIC – wady

Czy mają jakieś wady? Na podstawie powyższego opisu można stwierdzić, iż te koparki kryptowalut są dużo lepsze pod wieloma względami. Tak jednakże nie jest. Minus to wysoka ingresja, czyli punkt w podprogramie, od którego rozpoczyna się za każdym razem zawartych w bloku instrukcji. Tego rodzaju układ scalony powoduje, iż ASIC dedykowany konkretnej kryptowalucie, może kopać wyłącznie ją. Jeżeli zechcemy zajmować się kopaniem na koparce innej kryptowaluty, trzeba będzie nabyć inne urządzenie. To spory minus, tym bardziej, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze i ciekawe monety.

Urządzenie może stać się również bezużyteczne również w wypadku, gdy zostanie dokonana zmiana w algorytmie haszowania. Dlatego też zapalonym programistom radzimy uważać na ewentualne przeróbki w ASIC-ach.

Jak działają koparki kryptowalut GPU

GPU jest najważniejszą jednostką obliczeniową, która znajduje się w kartach graficznych komputerów do kopania kryptowalut. Główne zadanie GPU to wykonanie obliczeń potrzebnych celem uzyskania grafiki 3D, co jest dużą zaletą, bowiem uwalnia procesor od konieczności dodatkowej pracy.

Największym spośród plusów koparek do kryptowalut GPU będzie jej uniwersalność. Moc obliczeniowa sprawia, iż sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku złożonych obliczeń. Koparką GPU może kopać Bitcoin i inne różnego rodzaju waluty. Znika więc problem, który istnieje wyżej wymienionym wypadku koparki kryptowalut ASIC, która jest tym samym mniej uniwersalna. Niemniej jednak jeżeli chcemy zajmować się kopaniem kryptowalut na poważnie, nie będzie to stanowiło dla nas sporej przewagi, bowiem specjalistyczne urządzenia ASIC mają zdecydowaną przewagę nad GPU pod względem H/s.

Jak działają koparki kryptowalut FPGA

Warto mieć również na uwadze jak funkcjonują koparki Bitcoin FPGA. Są to programowalne logiczne bramki. Odznaczają się one niskim poborem prądu w stosunku do kart graficznych. Pobierają go 10 razy mniej, co znacząco przekłada się na wysokość naszych zarobków, to znaczy zysków z kopania koparką kryptowaluty. Ponadto układ FPGA generuje mniejsze ilości ciepła, zatem jest cichszy (nie będzie wymagać aż tak intensywnego chłodzenia, jak na przykład GPU). Minusem koparek kryptowalut FPGA jest na pewno cena. Niemniej jednak uznawane są za najlepsze, praktycznie bezobsługowe i mniej awaryjne.

Podsumowując powyższy artykuł, koparki Bitcoinów to urządzenia mające określoną moc obliczeniową służącą do generowania kryptowaluty. Pośród nich można wyróżnić koparki kryptowalut ASIC, GPU i FPGA, które różnią się od siebie zasadniczo.
Należy pamiętać, że różne koparki zużywają różne ilości zasobów jak moc obliczeniowa czy energia elektryczna. Należy się zatem dobrze zastanowić jakiej będziemy mogli użyć do kopania na telefonie czy laptopie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *