Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Manipulacje na rynkach btc

Manipulacja wolumenu

Według raportów i dochodzeń gazet takich Wall Street Jurnal ponad 67% obrotu na giełdach może być iluzoryczne, niektóre źródła są jeszcze bardziej sceptyczne a raport Bitwise wspomina nawet o 90% \”Volume washingu\” czyli realizacji publicznie zleceń które nigdy nie miały miejsca na żadnej giełdzie. Większość tego typu volume washingu odbywa się na giełdach nieuregulowanych które swoją konkurencyjność chcą zbudować właśnie na tego typu taktykach które bardzo często działają.„Im większa płynność wydaje się mieć giełda, tym bardziej atrakcyjna staje się dla inwestorów, jest to prosta psychologia kupna” – argumentuje Gavin Brown w wywiadzie dla Frobes, wykładowca ekonomii finansowej na uczelni Manchester Metropolitan.

Manipulacja kursu

Bitcoin ze względu na swój charakter – cena opiera się głównie na dwóch częściach równania – popycie i podaży bardzo często pada ofiarą manipulacji większych graczy. Ze względu na niską waluację Bitcoina względem innych walorów (na dzień dzisiejszy około 187 mld $) transakcję powyżej kilkuset milionów dolarów mogą spowodować niesamowite wachania na tym rynku. Ruch jednego z inwestorów instytucjonalnych lub nawet prywatnego może spowodować nagłe ruchy na giełdach sięgające kilku lub kilkunastu procent. Tego typu ruchy mogą być wykalkulowane i dopasowane pod strategie kształtowania aktualnego nastroju na giełdach.

Manipulacja sentymentu

Mniej doświadczeni inwestorzy bardzo często reagują emocjonalnie na wszelkiego rodzaju wiadomości z świata o kryptowalutach między innymi Bitcoina opierając swoją strategię inwestycyjną o aktualny sentyment względem rynku. W dobie cyfrowej wolności słowa duża część wiadomości, które pojawiają się są niezweryfikowane lub bardzo często celowo ich znaczenie jest egzaltowane lub wręcz przeciwne do stanu faktycznego. Część wiadomości jest wygłuszana a część celowo nagłaśniana. Tego typu strategię przyjmują główne media przekazu, które są w stanie kierować sentymentem rynku bez znacznych zmian polityczno-gospodarczych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *