Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Portfele bitcoinowe

Jednym z kluczowych elementów odróżniających świat bitcoin i pozostałych kryptowalut od tradycyjnego świata finansów jest fakt, że w świecie technologii blockchain każdy użytkownik sieci jest odpowiedzialny sam za siebie i swoje środki. Nie ma żadnego organu odwoławczego. Dlatego, tak istotne jest zrozumienie idei portfela do kryptowalut oraz jego poprawna konfiguracja tak, aby nasze środki były bezpieczne.

Czym jest portfel do kryptowaluty?

Portfel Bitcoinowy (inaczej portfel BTC) jest sposobem na komunikację z daną siecią blockchain. Umożliwia on dostęp do środków na sprecyzowanym adresie dla osoby, która posiada przypisany do portfela na kryptowaluty klucz prywatny – będący \”odpowiednikiem\” hasła w bankowości tradycyjnej. Portfele kryptowalut dają równnież możliwość przesyłanie jak i odbieranie informacji z sieci będące najczęściej transferami środków w postaci danej kryptowaluty z jednego portfela Bitcoin do drugiego, oraz tworzenie nowych adresów w obrębie sieci. W przypadku niektórych portfeli kryptowalutowych umożliwiają one również generowanie tokenów opartych o daną platformę lub aplikacji zdecentralizowanych tzw. Dapp’sów.

Jakie rodzaje portfeli do kryptowalut wyróżniamy?

Istnieje wiele klasyfikacji portfeli kryptowalut. Najpopularniejszą z nich, a jednocześnie najbardziej istotną dla indywidualnych użytkowników jest podział portfeli na 3 typy:

Portfele kryptowalut online są jednocześnie najwygodniejszą i najmniej bezpieczną formą przechowywania środków w postaci Bitcoinów. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że mamy do nich dostęp z każdego urządzenia dysponującego przeglądarką internetową, jednak nie mamy żadnej kontroli nad kluczami prywatnymi, a co za tym idzie, nad swoimi środkami.
Portfele kryptowalut software’owe są alternatywą dla portfeli online. Ich dużą zaletą jest fakt, że klucze prywatne są przechowywane na urządzeniu, na którym dany portfel kryptowaluty jest zainstalowany. Ich dużym minusem jest jednak fakt, że środki mogą zostać w łatwy sposób utracone w przypadku utraty lub zniszczenia danego urządzenia. Można się przed tym oczywiście zabezpieczyć przechowując w bezpiecznym miejscu SEED portfela na kryptowalutę – będący kombinacją słów, umożliwiających odzyskanie dostępu do portfela oraz znajdujących się na nim środków.
Portfele na kryptowalutę fizyczne, są uznawane za najbezpieczniejszą metodę dostępu do sieci blockchain. Za ich bezpieczeństwem przemawia fakt, że klucze prywatne są przechowywane na zewnętrznym, odciętym od sieci internet urządzeniu, przypominającym najczęściej pendrive’a. Fizyczny portfel kryptowalut jest zabezpieczony unikalnym, definiowanym przez każdego Użytkownika hasłem. Po podłączeniu portfela do urządzenia oraz autoryzacji uruchamia się aplikacja portfela podobna do portfeli software’owych. Wysłanie każdej transakcji wymaga potwierdzenia jej na danym urządzeniu tj. fizycznym portfelu kryptowaluty.

Mam portfel Bitcoin, ale gdzie są moje bitcoiny?

Chociaż może się to wydawać nielogiczne, nawet mimo posiadania fizycznego portfela kryptowalut, nie będziesz nigdy posiadał ich na nim. Kryptowaluty, w tym bitcoin są bytem wirtualnym. Znajdują się rozdzielone pomiędzy różnymi adresami w obrębie sieci blockchain, którą tworzą tysiące rozproszonych i zdecentralizowanych węzłów. To, co umożliwiają portfele kryptowalut, to dostęp do środków zgromadzonych na konkretnych adresach, lub tworzenie nowych adresów w obrębie sieci.

Jaki portfel do kryptowalut wybrać?

Wybór portfela do trzymania kryptowalut zależy w znacznej części od tego jakie kryptowaluty planujemy trzymać, jakiej wartości i na ile chcemy by były bezpieczne. Portfele kryptowalut online są dobrym sposobem przetrzymywania małych sum środków, które chcemy mieć w wygodny sposób dostępne ale też wiążą się z największym ryzykiem kradzieży. Portfel kryptowalut softwarowe poprawnie zabezpieczone mogą być darmowym portfelem do większych kwot – wymagają od nas jednak więcej uwagi. Komputer na którym je przetrzymujemy musi być naszą świątynią. Portfele kryptowalut fizyczne są zdecydowanie najbezpieczniejszą formą przechowywania kryptowalut, ich cena z roku na rok jest coraz bardziej przystępna a aktualne ceny zaczynają się od około 200zł. W celu przetrzymywania środków wartych 50zł zakup portfela fizycznego może być bezcelowy – jednak inwestycja kilku lub kilkudziesięciu tysięcy powinna na pewno zmusić nas do refleksji nad takim zakupem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *