Czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał?

Token – co to jest i czym różni się od kryptowaluty?

Osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy w zakresie kryptowalut, nie wiedzą, co to jest token i czym różni się od kryptowaluty. Często używają tych określeń zamiennie, co jest błędem. W naszym wpisie wskażemy, czym jest token i jak odróżnia się od kryptowalut. W praktyce bowiem na rynku jest znacznie więcej tokenów niż kryptowalut, chociaż to drugie pojęcie jest bardziej znane poza środowiskiem finansowym.

Protokół blockchain

By wyjaśnić pojęcie tokenu i kryptowaluty, należy najpierw zrozumieć, czym jest protokół blockchain. W ten sposób określa się kompletną strukturę projektu w postaci linijek kodu, która zawiera w sobie informacje o wzajemnych powiązaniach. Powiązania te sprawiają, że całość działa prawidłowo, jest spójna i zabezpieczona. W sieci blockchain (będącej rodzajem bazy danych) zapisane są także wszystkie informacje o dokonanych transakcjach – o tym, kto i ile posiada oraz co kupił.

Co to jest token?

W tradycyjnej ekonomii token to przedmiot numizmatyczny niebędący monetą ani banknoty. W praktyce są to zazwyczaj bony, żetony, vouchery czy karty podarunkowe. W transakcjach internetowych token to z kolei hasło autoryzujące, rodzaj uprawnienia dostępowego stosowanego w celu zabezpieczenia danych. Obecnie token to także wirtualny żeton pełniący funkcję pieniądza, którym można płacić za określony rodzaj usług. Zazwyczaj tokeny emitowane są przez blockchain. Zazwyczaj tokeny przypisane są do konkretnej aplikacji czy platformy. Często tokenizacja występuje w firmach, które szukają środków na rozwój, na przykład w start-upach, które tworzą cegiełki, a następnie sprzedają je, by uzyskać środki finansowe.

Czym jest kryptowaluta?

W ramach protokołu blockchain znajduje się tzw. medium wymiany wartości, czyli coś, co można odbierać i przesyłać. To właśnie kryptowaluta, która służy do dokonywania opłat za transakcje w sieci. Definicja kryptowaluty obejmuje kryptograficzny, cyfrowy środek płatniczy, który działa na podstawie technologii blockchain, a którego nie można sfałszować.

Token a kryptowaluta

Czym różni się token od kryptowaluty? Dla użytkownika różnica jest niewielka i nie odgrywa dużego znaczenia. W praktyce kryptowaluta ma swój własny blockchain, stworzony tylko na jej potrzeby. Token to z kolei żeton, który korzysta z istniejącego już blockchainu konkretnej kryptowaluty i w tej kryptowalucie opłacane są przelewy za zakup tokenów.

Bitcoin w kontekście tokenów i kryptowalut

W sieci blockchain dostępna jest kryptowaluta bitcoin, którą można odbierać i przesyłać. Dodatkowo istnieje jeszcze cały protokół Bitcoin – czyli technologia wraz z siecią blockchain, w ramach którego przesyłamy i odbieramy kryptowalutę. W protokole Bitcoim nie występują tokeny.

Inwestycja w kryptowaluty z BitClude!

Chcesz zainwestować posiadane wolne środki w kryptowalutę? Skorzystaj z oferty BitClude! To giełda BTC, która jest w pełni bezpieczna, umożliwia natychmiastową rejestrację i weryfikację dokumentów, a także kupno i sprzedaż kyptowaluty. Zarobione środki zostaną dostarczone na Twoje konto lub portfel w zaledwie kilka minut. Prosty interfejs sprawia, że szybko możesz sprawdzić obecny kurs Bitcoin. Zapraszamy do kontaktu i inwestycji w nowoczesne waluty!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *