Twój portfel bitcoin

KUP
SPRZEDAJ
=
1 ~

Wybierz metodę płatności

blik logo
bank transfer logo Zwykły Przelew
bank transfer logo Przelew Ekspresowy
bank transfer logo Przelew bankowy
fast transfers logo Natychmiastowy Przelew
fast transfers logo Szybki przelew
Mockup of Egera - cryptocurrency platform.
Blik KIR Instant Banking
image
  1. Bezpieczny portfel

    Egera.com to bezpieczny portfel kryptowalutowy, który umożliwia użytkownikom przechowywanie, wysyłanie, odbieranie i wymianę różnych aktywów cyfrowych. Platforma oferuje szereg środków bezpieczeństwa, takich jak portfele z wieloma podpisami, dwuskładnikowe uwierzytelnianie i bezpieczne szyfrowanie, aby zapewnić, że wszystkie dane użytkownika i fundusze są chronione. Dodatkowo posiadamy oferuje wbudowaną giełdę i aplikację mobilną dla wygodnego dostępu do cyfrowych portfeli użytkowników.

  2. Szybkie doładowania

    Jest to bezpieczna i szybka platforma depozytowa, która umożliwia użytkownikom dokonywanie bezpiecznych depozytów szybko i łatwo za pomocą takich metoda jak szybkie przelewy oraz BLIK. Jest to zaufana platforma, która jest wspierana przez bezpieczny system bankowy i jest zgodna z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

  3. Wypłata środków

    Portfel dla transakcji kryptowalutowych on-chain, umożliwiając użytkownikom bezpieczne przeprowadzanie transakcji na blockchainie. Platforma została zaprojektowana tak, aby była łatwa w użyciu, z intuicyjnymi funkcjami, takimi jak przyjazne dla użytkownika portfele

Zakup lub sprzedaj swoje pierwsze kryptowaluty

lub dowiedz się co to jest Bitcoin

Prosty i intuicyjny portfel

Egera.com to prosty i intuicyjny portfel Bitcoin, który pozwala użytkownikom zarządzać swoimi cyfrowymi aktywami w bezpiecznej, łatwej w użyciu platformie. Portfel zapewnia użytkownikom pełną kontrolę nad ich środkami, umożliwiając wysyłanie i odbieranie Bitcoinów z łatwością. Egera.com oferuje również szereg dodatkowych funkcji, takich jak wbudowany system wymiany i bezpieczna opcja tworzenia kopii zapasowych. Dzięki intuicyjnemu projektowi i przyjaznemu interfejsowi użytkownika, Egera.com jest idealnym portfelem dla tych, którzy szukają wygodnego, bezpiecznego i przyjaznego dla użytkownika sposobu zarządzania swoimi Bitcoinami.

Zakup lub sprzedaj swoje pierwsze kryptowaluty

lub dowiedz się co to jest Bitcoin

Portfel Bitcoin - jaki wybrać? Kompendium wiedzy o portfelach Bitcoin.

Zapewne wiesz już, Jak kupić bitcoin? i alternatywne kryptowaluty - altcoiny. Następny krok w przygodzie z kryptowalutami, to odpowiedź na pytanie - gdzie tak właściwie powinno się je trzymać? Możliwości jest wiele, ale większość i tak trzyma swoje kryptowaluty na giełdach. Jaka jest alternatywa dla trzymania kryptowalut? Cóż... Do dyspozycji mamy portfele online i offline, fizyczne i wirtualne - w tym artykule poznasz plusy i minusy każdego z rozwiązań. Jaki portfel Bitcoin wybrać?

Jak działa portfel Bitcoin?

Coś, co może Cię zupełnie zaskoczyć, to fakt, że w portfelu nie znajdziesz żadnych Bitcoinów. Służą jedynie do pośrednictwa pomiędzy użytkownikiem, a siecią Blockchain, oraz przechowują informację o aktywach, wskazując na ich lokalizację w łańcuchu bloków.

Portfel kryptowalut w rzeczywistości zawiera:

  • Adres,
  • Klucz publiczny,
  • Klucz prywatny.

Klucz prywatny jest losowo wygenerowanym ciągiem alfanumerycznym. Jest zupełnie unikatowy i niemożliwy do odgadnięcia, nawet dla najlepszego superkomputera. Klucz jest podpisem, który autoryzuje każdą transakcję, trzymanie go w bezpiecznym miejscu, to priorytet każdego posiadacza Bitcoin.

Klucz publiczny jest wygenerowanym na podstawie klucza prywatnego ciągiem alfanumerycznym. Ma długość 256 bitów. W teorii, dzięki wstecznej inżynierii, można uzyskać klucz prywatny z klucza publicznego, dzięki czemu pojawiłaby się możliwość kradzieży kryptowalut z porfeli użytkowników, ale nawet najlepsze superkomputery nie dysponują taką mocą obliczeniową.

Adres jest przetworzonym przez kompleksowe operacje, których częścią jest algorytm SHA-256 kluczem publicznym. Jego finalna długość wynosi 160 bitów. To właśnie na ten adres można dokonywać transfery środków - zupełnie jak przelewy w banku.

Zimny i gorący portfel Bitcoin - jaka temperatura jest idealna dla kryptowalut?

Mimo mylącego nazewnictwa, Hot Wallet (gorący portfel) i Cold Wallet (zimny portfel) wcale nie różnią się temperaturą. To dwa różne sposoby na przechowywanie kryptowalut. Hot wallet to rodzaj portfeli cyfrowych, często mających bezpośrednie połączenie z siecią - online.

Cold Wallet to rodzaj portfeli sprzętowych - wyglądem często przypominających pendrive. Na wielu forach związanych z kryptowalutami, panuje zażarta dyskusja o to, jaki portfel bitcoin jest najlepszy - dla jednych kluczem jest bezpieczeństwo, dla drugich - szybkość i użyteczność.

Co charakteryzuje Zimne portfele sprzętowe?

Zacznijmy od portfeli sprzętowych, czyli Cold Walletów. Jednymi z najpopularniejszych reprezentantów tego rodzaju są takie rozwiązania jak Ledger Nano S czy Trezor One. Portfele sprzętowe charakteryzuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Omówmy wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Co charakteryzuje zimne portfele sprzętowe?

Plusy:

  • Wszystkie dane o kryptowalutach są przechowywane w fizycznym urządzeniu, które jest odłączone od sieci (offline)
  • Portfele sprzętowe takie jak wymienione urządzenia od Trezora czy Ledgera są małe i łatwo przenosić je dyskretnie.
  • Portfele fizyczne są najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie danych o kryptowalutach - Twój Bitcoin i kryptowaluty nigdy nie będą zagrożone.
  • Portfel sprzętowy umożliwia zmagazynowanie dużej ilości danych o różnych środków.
  • W razie zagubienia, portfele sprzętowe umozliwiają odzyskanie środków. Najczęściej za pomocą specjalnie wygenerowanej sekwencji, tzw. seed.

Minusy:

  • Portfel sprzętowy jest drogi, jego ceny zaczynają się od 50 GBP czyli około 260 złotych, dla początkujących (planujących mniejsze inwestycje), cena może okazać się skuteczną barierą - jednak kiedy chodzi o większe zasoby - lepiej zadbać o bezpieczeństwo.
  • W przypadku nieuwagi, tego rodzaju Bitcoin Wallet może zostać skradziony bądź zagubiony.
  • Piętą achillesową portfeli sprzętowych jest potrzeba ich przemieszczania, jeżeli wiemy, że będziemy z nich korzystać.
  • Portfele sprzętowe obsługują określone kryptowaluty. Dla przykładu, Ledger Nano X obsługuje aż (dla niektórych użytkowników tylko) ponad 1000 różnych kryptowalut - przed zakupem lepiej sprawdzić jakie waluty są wspierane.

Zarówno Trezor, jak i Ledger sprawdzają się idealnie jako portfel Bitcoin. Przed wyborem warto sprawdzić jakie inne waluty obsługują urządzenia. Ogromną zaletą obu tych rozwiązań jest możliwość monitorowania i transferu środków.

Portfel Trezor T Ledger Nano X
Cena $ 159 $ 119
Wyświetlacz Tak - Duży Tak - Mały
Kompatybilność z Mycelium Tak Tak
Kompatybilność z Electrum Tak Tak
Materiał Plastik Metal

Ale największą zaletę zimnych portfeli trzeba szczególnie podkreślić.

Bezpieczeństwo

W kwestii bezpiecznego przechowywania kryptowalut (a będąc dokładniejszym - informacji o kryptowalutach), gorący portfel kryptowalut nie ma żadnej szansy w porównaniu. Każdy hot wallet przechowuje dane umożliwiające dostęp do portfela, takie jak klucz prywatny, na serwerach, bądź potrzebuje ciągłego połączenia z siecią. Większość z tych portfeli jest oczywiście doskonale zabezpieczona, ale co jeżeli dane wyciekną, bądź ktoś postanowi zabawić się w hakera?

Utrata dostępu do portfela Bitcoin to dopiero pierwszy krok, w następnym użytkownicy mogą stracić swoje środki z portfeli. Na całym świecie słychać o próbach ataków. W technologii Blockchain nie ma niestety możliwości cofnięcia transakcji - skradzione środki znikają na zawsze. Bezpowrotnie.

To właśnie w tym jednym miejscu fizyczny portfel Bitcoin jest nie do zastąpienia.

Cold wallet to obietnica, że posiadane przez użytkowników Bitcoin i kryptowaluty są optymalnie zabezpieczona. Trezor One, Trezor T, Ledger Nano S czy Ledger Nano X dotrzymują tej obietnicy.

Korzystanie z portfeli sprzętowych to bułka z masłem. Producenci zadbali o użytkowników tworząc maksymalnie przyjemne w użytkowaniu rozwiązania. W zależności od urządzenia i konfiguracji, najczęściej wystarczy podpiąć urządzenie do komputera i wpisać hasło - magia dzieje się sama - nowoczesne portfele Bitcoin nikogo nie zawiodą.

Alternatywa dla drogiego portfela Bitcoin - kartka papieru.

Jeżeli chodzi o wygodę użytkowania, portfel sprzętowy czy nawet gorące portfele Bitcoin, zupełnie deklasują kartki papieru. Natomiast w kwestii bezpieczeństwa, poprawnie stworzony papierowy portfel kryptowalut, swoim poziomem bezpieczeństwa może zaszokować nawet użytkowników urządzeń ze stajni Trezor czy Ledger.

Jak stworzyć papierowy portfel Bitcoin? To banalnie proste, wystarczy wygenerować klucz prywatny i publiczny, po czym wydrukować je na kartce papieru. Dla najwyższego bezpieczeństwa warto pobrać dedykowaną aplikację, która pomoże przejść cały proces offline.

Zimny portfel możesz postrzegać jako sejf, w którym trzymasz kryptowaluty, ale nie zamierzasz z nich korzystać. Chociaż w przeciwieństwie do konwencjonalnych zimnych portfeli, kartka papieru jest kompletnie nieużyteczna. Nie możesz niestety podzielić środków, jakie się na nim znajdują.

Jeżeli masz 2 BTC, a chcesz przelać tylko część środków, najpierw musisz przelać wszystkie monety na kolejny portfel, żeby podzielić na nim środki i odpowiednią część przetransferować dalej. Oznacza to wiele drobnych operacji, które mogą sprawić wiele kłopotu.

Dlatego jeżeli planujesz wykorzystywać kryptowaluty jako środek płatniczy, może warto rozważyć inne rodzaje portfeli. Alternatywą dla zimnych sejfów, są gorące portfele - zawsze online, ciągle gotowe do transferowania środków.

Gorące portfele. Wygodne, szybkie, ale czy bezpieczne?

Hot wallety mają jedną, niezwykłą właściwość - trzeba szczególnie uważać żeby się nie sparzyć. Ten rodzaj portfeli jest szczególnie wygodny. Niestety, jego największa zaleta, której zawdzięczamy wygodę - ciągłe połączenie z siecią, jest jednocześnie największą wadą. Ciągłe połączenie z siecią oznacza ciągłą podatność na ataki, których celem jest pozbawienie użytkownika kryptowalut.

Jakie zalety i wady charakteryzują gorące portfele?

Co charakteryzuje gorące portfele?

Plusy:

  • Mobilne portfele kryptowalut, w przeciwieństwie do sprzętowych cold walletów, umożliwiają szybkie transakcje.
  • Wiele gorących portfeli jest open source, dzięki czemu można zweryfikować poziom bezpieczeństwa upatrzonego walletu. Upublicznienie kodu umożliwia społeczności zgłaszanie błędów i ciągłe ulepszanie portfela.
  • Wspierają wiele alternatywnych kryptowalut, często nawet takie, o których nikt nie słyszał, zimne portfele sprzętowe niestety nie mogą pochwalić się taką cechą.
  • Jedną z ważniejszych zalet, jest fakt, że gorące portfele (w przeważającej części) są darmowe.

Minusy:

  • Gorące portfele są zawsze połączone z internetem, przez co są szczególnie narażone na ataki hakerskie i przerwy techniczne serwerów. W kwestiach bezpieczeństwa portfele sprzętowe nie mają sobie równych.
  • Portfel Bitcoin udostępniający kod źródłowy - open source, może być jednocześnie szczególnie obciążony podatnością na ataki hakerskie. Wszystko zależy od jakości wyprodukowanego kodu.

Jaki portfel Bitcoin wybrać?

Odpowiedź na takie pytanie musi brzmieć - to zależy. Portfel sprzętowy to nie must have początkującego posiadacza kryptowalut. Na samym początku kupno Ledgera Nano X czy Trezora T może być ogromnym wydatkiem, na który pozwoli sobie niewielu. Jeżeli zamierzasz trzymać swoje środki online, koniecznie je dywersyfikuj - ograniczysz potencjalne straty do minimum.

Wyjaśniamy czym jest portfel bitcoin

Portfel Bitcoin na giełdzie

Wielu inwestorów giełdowych, ale również zwykli ludzie - trzymają swoje środki na giełdzie - gotowe do szybkich akcji kupna i sprzedaży. Jeżeli dołączysz do tego grona, zadbaj o bezpieczeństwo. Ustaw dwustopniową weryfikację logowania, zatwierdzanie logowania z nowego adresu IP - wszystko co tylko będzie możliwe.

Bezpieczeństwo nie ma ceny. Transakcje w Bitcoin są anonimowe i nieodwracalne, pamiętaj o tym zabezpieczając logowanie do swojego konta.

Desktopowy portfel Bitcoin?

Portfele lekkie - mogą pochwalić się szybkością działania i niskim stopniem zasobożerności. Łańcuch bloków (blockchain) jest przechowywany na zewnętrznych serwerach, do których portfele mają dostęp.

  • Electrum,
  • Multibit.

Portfele pełne - tego rodzaju portfele kryptowalut rekomendujemy bardziej zaawansowanym użytkownikom. Pełne portfele ściągają na komputer cały łańcuch bloków, co wymaga większej ilości zasobów dyskowych i zmusza użytkownika do synchronizacji, która trwa dłuższy moment.

Przykłady pełnych portfeli desktopowych:

  • Armory,
  • Bitcoin Core.

Mobilne portfele Bitcoin

To kolejny przedstawiciel gorących portfeli. Występują pod postacią aplikacji na urządzenia mobilne - tablet, smartfon czy lodówkę z systemem android (jeżeli akurat masz pod ręką ekipę przeprowadzkową).

Portfele mobilne charakteryzują się średnim poziomem bezpieczeństwa, ale w zamian otrzymujemy możliwość błyskawicznych transakcji, na przykład poprzez zeskanowanie kodu QR.

Portfele kryptowalut pod postacią aplikacji mobilnej niestety nie zachęcają do trzymania na nich większych ilości kryptowalut.

Przykłady mobilnych portfeli:

  • MyCelium,
  • Bitcoin Walet.

Przeglądarkowe portfele kryptowalut

Tego rodzaju portfele charakteryzują się najłatwiejszą formą dostępu. Nie musisz instalować aplikacji na urządzeniu mobilnym, lodówce czy komputerze - portfel jest zawsze dostępny w chmurze.

Bez wątpienia, to rozwiązanie jest najwygodniejsze i najprostsze w obsłudze, ale czy bezpieczne? W tym przypadku, użytkownik najczęściej nie ma dostępu do kluczy prywatnych, co oznacza dużą wrażliwość na utratę kontroli nad środkami.

Tak jak w przypadku giełd, tego rodzaju rozwiązanie powinno interesować przede wszystkim osoby planujące obracać kryptowalutami bądź te mające w zamiarze trzymać bardzo małe kwoty. Przez wzgląd na brak kluczy prywatnych, portfele przeglądarkowe oferują raczej niski poziom bezpieczeństwa.



Przykłady przeglądarkowych portfeli:

  • greenaddress.it,
  • jaxx.

Portfel sprzętowy

To niewątpliwie najdroższa z dostępnych opcji, ale również jedna z najbezpieczniejszych. Z pewnością nie jest to najlepszy wybór dla początkującego, który potencjalnie wyda więcej na portfel, niż na same kryptowaluty. Każdy przelew wychodzący z tego rodzaju urządzenia, może być zabezpieczony dodatkowo kodem pin. Największa zaleta tego rozwiązania?

Są to wysoce wyspecjalizowane urządzenia, z dedykowanym oprogramowaniem, które zapewni kryptowalutom maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Przykładowe portfele sprzętowe:

  • Ledger Nano S,
  • Trezor Model T,
  • Ledger Nano X,
  • Trezor One.

Jak utrzymać bezpieczeństwo?

Straconych Bitcoinów nie możesz odzyskać, świat kryptowalut jest bezwzględny. Jeżeli zdecydujesz się na zakup kryptowalut na giełdzie, pamiętaj o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jak zachować bezpieczeństwo w świecie kryptowalut?
  • Nigdy nie udostępniaj klucza prywatnego, utrata kontroli nad portfelem, oznacza bezpowrotną utratę środków.
  • Dywersyfikuj swoje kryptowaluty, nie trzymaj wszystkich na jednym portfelu. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko utraty wszystkich środków.
  • Tam gdzie jest to możliwe, polecamy wygenerować seed, który pozwoli na odzyskanie klucza prywatnego. Umożliwiają to różne firmy w swoich autorskich portfelach.
  • Większość środków lepiej przechowywać offline.
  • Jeżeli korzystasz z mobilnych bądź desktopowych portfeli Bitcoin, zwracaj uwagę na zainfekowanie urządzeń przez wirusy - wiele z nich potrafi podmieniać adresy portfeli, na które dokonuje się płatności.

Podsumowanie:

Portfele kryptowalut to nieodłączna część technologii Blockchain, cichy posłaniec, dzięki któremu możemy w prosty sposób dokonywać płatności. W przypadku Bitcoina i alternatywnych kryptowalut, potrzebna jest szczególna uwaga.

Tak samo jak nie udostępniasz danych swojego konta bankowego, broń adresu prywatnego - bezpieczeństwo w sieci Blockchain jest na tak wysokim poziomie, na jakim trzymają go użytkownicy.

W całej sieci, to człowiek jest niestety najsłabszym ogniwem.

Zagubione portfele Bitcoin

W 2017 roku, kiedy Bitcoin pierwszy raz wspiął się na niesamowity pułap cenowy, nie każdy otwierał szampana. Media szybko podłapały temat wielu nieszczęśników, którzy utracili dostępy do swoich portfeli, przez co nie mieli okazji nacieszyć się bogactwem.

Jak do tego doszło?

Najczęściej pojawiającym się motywem, była zmiana komputera na nowy bądź utrata dysków, na których znajdowały się desktopowe portfele kryptowalut. Nieuważni bohaterowie tych historii oferowali niebotyczne kwoty za odnalezienie dysków, przekopując jednocześnie wysypiska śmieci w poszukiwaniu cyfrowego złota.

Zaginione Bitcoiny, to nie miejskie legendy. Jest ich naprawdę wiele. Niektórzy szacują, że przez takie i podobne wypadki, utraciliśmy dostęp nawet do 40% Bitcoinów.

Bitcoiny widmo.

Czym są bitcoiny widmo? To bitcoin do których właściciele utracili dostęp - już na zawsze.

Ciężko dokładnie oszacować, ile Bitcoinów na zawsze wypadło z obiegu, ale niezależnie od danych - niech ta historia będzie przestrogą.

Trzymaj swoje kryptowaluty bezpiecznie!

Spis treści

Rozpocznij